Українська

Актуально

В чем суть планетарной диеты и как она влияет на здоровье: объяснение

В чем суть планетарной диеты и как она влияет на здоровье: объяснение. Источник: freepik

БЛОГИ

ИСТОЧНИК

В 2019 году комиссия EAT-Lancet предложила глобальную модель здорового питания (диета планетарного здоровья), которая вместе с сокращением пищевых отходов и улучшением методов ведения сельскохозяйственного хозяйства могла бы стабильно прокормить растущее население планеты. Ее основная идея состоит в том, что людям нужно употреблять в пищу дважды меньше мяса и вдвое больше овощей, фруктов, орехов и бобовых.

Далее текст на языке оригинала

Для кількісної оцінки дотримання еталонної дієти EAT-Lancet розробили планетарний індекс здорового харчування (PHDI), який охоплював 15 груп продуктів. Науковці провели дослідження, аби оцінити зв’язок між PHDI та загальною смертністю та смертністю від певних причин у 3 перспективних когортах чоловіків і жінок у Сполучених Штатах. Період спостереження склав понад 30 років. Для аналізу використовували дані з опитувальників щодо харчування.

Видео дня

До вибірки увійшли майже 160 000 жінок і понад 44 000 чоловіків, які на початку спостереження не мали серйозних хронічних захворювань. Учасники з високим квінтилем PHDI були старшими та вищого соціально-економічного рівня, менше курили, більш фізично активними та споживали менше калорій на день.

ОСНОВНІ ВИСНОВКИ

Між PHDI та смертністю дослідники виявили статистично достовірний зворотний зв’язок: харчування ближче до еталонної дієти комісії EAT-Lancet асоціювалися зі значно нижчим загальним ризиком смертності.Загальна смертність була на 23% нижчою у найвищому квінтилі PHDI порівняно з найнижчим.

Смертність від серцево-судинних, онкологічних, респіраторних, нейродегенеративних та інфекційних захворювань була значно нижчою з вищими показниками PHDI.Вплив PHDI на навколишнє середовище також був значним: за оцінками, викиди парникових газів скоротилися на 29%, використання добрив – на 21%, використання орних земель – на 51%, а потреби у воді – на 13%. Тобто дієта планетарного здоров’я здатна покращити як індивідуальне здоров’я, так і здоров’я планети.

ЩО СПРИЯЄ ЗНИЖЕННЮ СМЕРТНОСТІ

Додавання у щоденне меню цільнозернових продуктів, фруктів, овочів, м’яса птиці, горіхів, соєвих продуктів і ненасичених жирів було пов’язано з меншим ризиком смертності. Водночас споживання картоплі, червоного та обробленого м’яса, яєць, насичених жирів, цукру, зокрема й цукру з фруктових соків, було пов’язано з вищим ризиком смертності.

Враховуючи підвищення рівня CO2 і температури повітря на планеті, а також зростанням серцево-судинних, нейродегенеративних і неопластичних захворювань, прості кроки до збалансованішого, здоровішого та екологічнішого харчування є критично важливими та необхідними.

Другие новости

Ученые утверждают, что шмели могут жить под водой в течение недели

Ученые утверждают, что шмели могут жить под водой в течение недели

Это исследование дает новое представление об адаптивности живых существ
5 привычек,  позволяющих легко отличить богатого человека от бедного

5 привычек, позволяющих легко отличить богатого человека от бедного

Обнаружив эти привычки у себя, вы сделаете важный шаги к улучшению своего финансового благополучия